Nos s Andersenem

Dne 29. března již po několikáté proběhla na naší škole NOC S ANDERSENEM. Tuto akci organizuje naše knihovnice Monika Slevinská a má mezi dětmi i rodiči veliký úspěch.

S nápadem strávit noc v knihovně přišly knihovnice z Knihovny BBB v Uherském Hradišti už v roce 2000, protože si přály, aby se dětem četlo. Jako lavina se k nim postupně připojovaly další a další knihovny i školy, a tak se letos uskutečnil již 19. ročník. Nocovalo se na 1471 místech v České republice, na 237 místech na Slovensku a na 67 v jiných zemích po celém světě.

Naše dalovická knihovna se zapojila už potřetí. Večer 29. března se základní škola a knihovna proměnila v pohádkovou říši H. CH. Andersena. Přišlo 40 dětí a postupně se setkaly s princeznami, Malou mořskou vílou, Sněhovou královnou, Statečným cínovým vojáčkem a císařovou dcerou, která si velmi stěžovala na pasáčka vepřů. Dostaly se také do císařské kuchyně, kde měly za úkol připravit večeři pro císaře, a zkoušely složit papírové albatrosy, aby obměkčily mořskou čarodějnici, která kdysi dala Malé mořské víle nohy, ale vzala jí hlas. Dětem řeč i nohy zůstaly a navíc dostaly klíč, který vedl tam, kde se skrývají pohádky – do knihovny. Tady na ně čekal H. Ch. Andersen, aby jim povyprávěl o svém životě.

Následovalo divadelní představení Viktora Braunreitera O Šípkové Růžence. Všechny nás moc pobavilo a Viktorovi děkujeme, že si na nás udělal čas.

Poděkování také patří všem, kteří se na naší Noci s Andersenem podíleli – krásným čtyřem princeznám Ádě, Lence, Majdě a Veronice, pohádkovým bytostem Janě, Jiřce, Pavle, Zdence, Davidovi, Dušanovi a Pavlovi, průvodkyním skupin Andree, Daně, Lence, Lucce a Martině. Za ovoce a zeleninu firmě Hortim, ZŠ a MŠ Dalovice za poskytnutí prostor, firmě Scolarest za zapůjčení jídelny a přípravu čajů a šťávy a Obci Dalovice za podporu. Martině navíc patří poděkování za krásnou mapu pohádkové říše a další výtvarnou podporu a Lence za pohádkové knížečky z perníku.

Do spacáků jsme zalezli až po jedenácté, ale navzdory náročným úkolům a pozdní hodině to prostě nešlo usnout…  Nakonec však většina dětí přece jen zabrala. Ráno jsme posnídali báječné buchty a koláče od maminek a rozloučili se…

Celý rok se těšíme, že v knihovně přespíme.

Za rok zas přijde ten den – bude Noc s Andersenem!

Kdy? 27. 3. 2020 HURÁ!!!